تله بخار ونتوری

بازدید : 1319   |      

تله بخار نوعی شیر است که به صورت خودکار میعانات موجود در محفظه بخار را تخلیه نموده در حالی که جلوی عبور بخار را گرفته و یا آن را با میزان معینی عبور می‌دهد. اغلب تله بخارها ضمن جلوگیری از عبور بخار اجاز عبور سایر گازهای غیر قابل میعان را می‌دهند. استفاده از تله بخار جهت حذف میعانات از یک سیستم بخار برای بهبود کارایی تجهیزات و امنیت فرآیند امری ضروری می‌باشد.
با مطالعه‌ی قسمت توضیحات بیشتر، اطلاعات جامع‌تری در زمینه تله بخار ونتوری کسب کنید.

تله بخار ونتوری چیست؟ 

تله بخار نوعی شیر است که به صورت خودکار میعانات موجود در محفظه بخار را تخلیه نموده در حالی که جلوی عبور بخار را گرفته و یا آن را با میزان معینی عبور می‌دهد. اغلب تله بخارها ضمن جلوگیری از عبور بخار اجاز عبور سایر گازهای غیر قابل میعان را می‌دهند. استفاده از تله بخار جهت حذف میعانات از یک سیستم بخار برای بهبود کارایی تجهیزات و امنیت فرآیند امری ضروری می‌باشد.

به طور کلی تله بخار به 4 مدل مکانیکی، ترمواستاتیکی، ترمودینامیکی و اوریفیس تقسیم بندی می‌شود. هر کدام از این مدل‌ها مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. با این عمر مفید هر کدام از آن‌ها در شرایط عملیاتی و تحت فشار متفاوت بوده احتمال از کارافتادگی در آن‌ها از 8 تا 17 درصد متغییر می باشد. به مرور زمان انواع مکانیکی، ترمواستاتیکی و ترمودینامیکی ممکن است در موقعیت‌های باز یا بسته دچار خطا شوند در حالی که نوع اوریفیس تنها در حالت بسته ممکن است دچار خطا شود.

تله بخار نوع ونتوری جدیدترین تکنولوژی تله بخار است که برای رفع مشکلات و محدودیت‌های سایر مدل‌ها توسعه یافته است. تله بخار ونتوری هیچگونه قطعه متحرکی نداشته تا بتواند احتمال نفوذ و از کار افتادگی را کاهش داده و عمر مفید آن را از سایر مدل‌ها بیشتر کند.

 

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.

مکانیزم تله بخار ونتوری چگونه است؟

وجود احتمال این که در مدل‌های سنتی ممکن است بخار با نفوذ از تله بخار خطادار از سیستم خارج شده و باعث اتلاف انرژی شود محققان را بر آن داشت تا جهت رفع این مشکل چاره‌ای بیاندیشند.

تله بخار ونتوری از یک نازل ورودی ونتوری ثابت و یک اوریفیس تشکیل شده است. ونتوری یک تکه لوله باریک است که در طی مسیر سطح مقطع آن کاهش یافته و باریکتر می‌شود. نام این لوله برگرفته از اثر ونتوری است که ایجاد می‌نماید؛ سیال عبوری از آن با کاهش سطح مقطع سرعت گرفته و فشار آن نیز کاهش می‌یابد. میعانات سیال پس از سرعت گرفتن و در عین این که فشارشان کاهش می‌باید به اوریفیس رسیده و قسمتی از آن را پر خواهند نمود. در اثر این کاهش فشار در طول ونتوری بخشی از مایع اشباع تبخیر شده و با پر کردن نسبی فضای اوریفیس تا حدودی مانع از عبور بخار می‌شود. تبخیر شدن مایع اشباع یک پدیده ترمودینامیکی است که در نتیجه وقتی که اوریفیس با مایع پر نباشد جلوی عبور حجم زیاد بخار را خواهد گرفت. به عنوان مثال هنگامی که اوریفیس با کمتر از 68 درصد مایع پر شده باشد، مقداری از بخار سیستم عبور کرده و با افزایش دمای میعانات مایع باعث تبخیر بخشی از آن خواهد شد. این بخار تولید شده، فشاری به سمت عقب ایجاد خواهد کرد و با هل دادن بخار سیستم به عقب از هدر رفتن آن جلوگیری خواهد نمود.

معمولا توصیه می‌شود که بعد از یک تجهیز ونتوری یک استرینر به همراه شیر تخلیه و یا رسوب‌گیر قبل از نازل ونتوری قرار گیرد تا از ایجاد رسوبات و سایر موانع در طول زمان جلوگیری شود. همچنین شست و شوی استرینر یک بار در سال یا به طور منظم بسته به آلودگی سیستم نیز توصیه شده است.

تله بخار ونتوری-شرکت کارا صنعت تدبیر پایا

کجا می‌توانیم از تله بخار ونتوری استفاده کنیم؟ 

مانند سایر تله‌های بخار حجم بخار موجود در تله ی ونتوری بسته به استفاده آن متنوع خواهد بود. به عنوان مثال در فرآیندهای انتقال حرارت بسته به ابعاد سیستم تنوع بالا و در فرآیند‌هایی که نیاز به بخار در حجم ثابتی باشد (مانند خشک کن های کاغذ) تنوع پایین خواهد بود. از آن جایی که این مدل تله بخار توانایی تحمل حجم های متغییر را داشته و میتواند در ابعاد مخالفی تولید شود موارد استفاده از آن بسیار گسترده می‌باشد.

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.

مزایای استفاده از تله بخار ونتوری: 

 1. عدم وجود قطعات متحرک
 2. مناسب برای استفاده در سیستم‌های با فشار بخار بالا
 3. دوام بالا و مقاومت در برابر ضربه قوچ
 4. عدم آسیب در اثر یخ زدگی
 5. بخار فوق داغ بدون از دست دادن کارایی مدیریت می‌شود
 6. قابل نصب در هر موقعیتی

تله بخار ونتوری چه محدودیت‌هایی دارد؟

 1. اندازه ونتوری باید با دقت و مناسب کاربرد انتخاب شود
 2. عدم توانایی تحمل حجم میعان متغییر
 3. ونتوری بزرگ می‌تواند تله بخار را ناکارآمد کند
 4. ذرات خاک موجود در بخار بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد
 5. اگر هیچ میعانی در تله وجود نداشته باشد اجازه می‌دهد تا بخار عبور کند.
 6. تخلیه هوای ضعیف.

تله بخارهای ونتوری کاراجت:  

شرکت دانش بنیان کارا صنعت تدبیر پایا، با بهره‌گیری از دانش فنی متخصصان خود و فعالیت‌های تحقیق و توسعه مدوام، موفق به طراحی و تولید انواع مختلف تله بخارهای ونتوری شده است. 

گروه کاراجت با پایبندی به شعار همیشگی خود یعنی تعهد به بالاترین کیفیت، توانسته در طراحی و ساخت تله بخارهای ونتوری اعتماد بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور را کسب کند و با ساخت سفارشات این مجموعه‌ها، گامی بلند در راستای جهش تولید بردارد. 

در جدول ذیل، تله بخار ونتوری کاراجت را بر اساس دما و فشار مختلف مشاهده می‌کنید:

تله خبار ونتوری-شرکت کاراجت

همچنین می‌توانید انواع تله بخار ونتوری را بر اساس سایز و نوع اتصال در جدول ذیل مشاهده کنید:

تله بخار ونتوری چیست؟-شرکت کاراجت

پیشنهاد می‌کنیم کاتالوگ تله بخار ونتوری را برای اطلاعات بیشتر از لینک ذیل مطالعه کنید:

کاتالوگ تله بخار ونتوری کاراجت