تله بخار

بازدید : 240   |      

هر جا که بخار استفاده می­ شود یقینا مقداری از آن در مسیرها، کندانسور­ها، هیترها­، مخازن و ... کندانس می ­شود. با توجه به این که حضور کندانس در مسیر بخار و یا در محلی که قرار است از بخار استفاده کنیم عملکرد سیالاتی و ترمودینامیکی آن را مختل می­ سازد، باید راهی برای خروج آن از سیستم پیدا کرد. به علاوه این مسیر خروج نباید به بخار اجاز­ه­ ی بیرون رفتن از سیستم را بدهد چون تولید آن هزینه­ بر است و مستلزم مصرف سوخت بیشتر می ­باشد. به تجهیزی که با مکانیزمی مشخص کندانس را از سیستم خارج می کند و در عین حال اجازه ی خروج بخار زنده را نمی دهد، تله بخار می گویند.

تله بخار

 

انواع تله بخار

1) تله بخار مکانیکی : در این نوع از تله بخار، اوریفیس با استفاده از یک شیر کوچک مخروطی یا ساچمه ای بسته می ­شود. این مخروط یا ساچمه بر روی یک اهرم یا دستک قرار دارد و این دستک با کمک اختلاف دانسیته ­ی بین بخار و آب بالا و پایین می ­شود. زمانی که در مخزن تله بخار آب داریم، دستک بالا رفته و شیر باز می ­شود و در نتیجه کندانس بیرون می ­رود. و زمانی که کندانس نداریم دستک پایین آمده و شیر بسته می ­شود.

دو نوع این تله بخار مدل شناوری (Ball float type) و سطل معکوس (Inverted bucket) هستند.

 

 

 

 

2) ترمودینامیکی : در این نوع از ترپ ها تنها یک قطعه ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اوریفیس های ورودی (در مرکز) و خروجی (در راست) قرار می گیرد. زمانی که مایع به ترپ می رسد به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه ی بالا می شود و سپس از اوریفیس خروجی تخلیه می گردد. زمانی که بخار به این تله بخار برسد، با توجه به اینکه سرعت بخار بسیار بیشتر از مایع است در زیر دیسک یک فشار استاتیکی کمتر از فشار بالای آن ایجاد شده و دیسک به نشیمنگاه می چسبد و در نتیجه اوریفیس های ورودی و خروجی را می بندد. پس از مدتی که بخار بالای دیسک در اثر انتقال حرارت کندانس شد و فشار بالای و پایین آن یکی شد دوباره لحظه ای بالا آمده و در اثر عبور مجدد بخار از زیر آن بار دیگر پایین می آید. بدین ترتیب این نوع از تله بخار دارای یک عملکرد نوسانی می باشد و مشخصه ی آن صدای "تپ تپ" نوسانی خروج بخار و کندانس است.

 

 

3) ترموستاتیک: در ترپ­ های ترموستاتیک باز و بسته شدن اوریفیس توسط یک شیر ترموستاتیک کنترل می­ شود. شیر­های ترموستاتیک زمانی که سیال با دمای پایین (هوای اولیه ­ی سیستم، کندانس) به آنها می ­رسد منقبض می ­شوند و اوریفیس باز می ­شود و وقتی سیال دما بالا (بخار، آب اشباع) آنها را غرق کند منبسط شده و اوریفیس را می بندند. بدین ترتیب اجازه ­ی عبور هوا و کندانس داده شده و از خروج بخار جلوگیری می ­شود.