تله بخار-استیم ترپ-steam tarp

بازدید : 504   |      

تله بخار چیست ؟
انواع تله بخار کاربرد متفاوتی دارند اما برای اینکه بدانیم تله بخار چیست ، باید به این توجه کنیم که هر جا که بخار استفاده می­ شود یقینا مقداری از آن در مسیرها، کندانسور­ها، هیترها­، مخازن و ... کندانس می ­شود. کاربرد تله بخار این است که ، با توجه به این که حضور کندانس در مسیر بخار و یا محلی که قرار است بخار استفاده شود، عملکرد سیالاتی و ترمودینامیکی آن را مختل می­ سازد، باید آنرا خارج کرد. به علاوه این مسیر خروج نباید به بخار اجاز­ه­ ی بیرون رفتن از سیستم را بدهد چون تولید آن هزینه­ بر است و مستلزم مصرف سوخت بیشتر می ­باشد.
در واقع تله بخار،همان تجهیزی است که با مکانیزم مشخص، کندانس را بیرون می کند.
پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بهتر با تله بخار ،توضیحات بیشتر را مطالعه کنید.

تله بخار

تله بخار چیست؟

به تجهیزی که توسط مکانیزمی مشخص کندانس را از سیستم خارج می­کند و اجازه­ ی خروج بخارزنده را نمی­دهد، تله بخار می­گویند.

تمام تله بخارها دارای یک اوریفیس هستند که مابین سیستم بالادست و پایین دست آن قرار دارد و به دلیل این اختلاف فشار کندانس از این اوریفیس خارج می­شود.

تقسیم بندی تله بخارها:

تله بخارهایی که امروزه در صنایع استفاده می­شوند بر اساس روشی که برای بسته و باز کردن اوریفیس به کار می­گیرند معمولا در سه دسته قرار دارند:

پرکاربردترین سایز­های تله بخار، ½ “ و ¾ “ و 1 “ هستند. اما تا سایز 2 اینچ نیز گهگاه درخواست می­شود. علاوه بر اینها تا سایز 4 اینچ نیز توسط شرکت­های معروف جهان برای مشتری­ها و کاربردهای بسیار خاص تولید می­شود.

در مواردی که مشتری تله بخار در سایز خیلی بالا درخواست کرده، می­توانیم در صورت موافقت او مثلا به جای یک تجهیز 3 اینچ دو عدد 2 اینچ بدهیم. به صورتی که شرایط درخواستی آن ها را از لحاظ فشار و دبی تامین کند.

تله بخارها از نظر اختلاف فشار عملکردی بین بالا و پایین دست آن­ها، تا فشار 250 بار ساخته می­شوند. همچنین ماکزیمم فشار طراحی تا کلاس 2500 وجود دارد.

 متریال تله بخارها بسیار متنوع هستند و به سه شکل ریخته­گری، فورج، و ماشینکاری ساخته می­شوند. تله بخارهای مکانیکی به شکل ریخته­گری و مدل­های ترمودینامیک و ترموستاتیک به صورت فورج هستند.

استفاده  صافی با سوراخ­های کوچکتر و سایز اوریفیس در بالادست  و داخل خود تله بخاراجباری است. 

توصیه می کنیم با مطالعه ی کاتالوگ تله بخار (استیم ترپ) شرکت کاراجت ، این تجهیز فرآیندی را به طور کامل بشناسید : 

کاتالوگ تله بخار (steam trap) شرکت کاراجت

 

خرید استیم ترپ- خرید تله بخار- شرکت کاراصنعت

 

انواع تله بخار

1) تله بخار مکانیکی :

در این نوع از تله بخار، اوریفیس با استفاده از یک شیر کوچک مخروطی یا ساچمه ای بسته می ­شود. این مخروط یا ساچمه بر روی یک اهرم یا دستک قرار دارد و این دستک با کمک اختلاف دانسیته ­ی بین بخار و آب بالا و پایین می ­شود. زمانی که در مخزن تله بخار آب داریم، دستک بالا رفته و شیر باز می ­شود و در نتیجه کندانس بیرون می ­رود. و زمانی که کندانس نداریم دستک پایین آمده و شیر بسته می ­شود.

دو نوع این تله بخار مدل شناوری (Ball float type) و سطل معکوس (Inverted bucket) هستند.

2) ترمودینامیکی :

در این نوع از تله بخارها تنها یک قطعه ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اوریفیس های ورودی (درمرکز) و خروجی (در راست) قرار می گیرد. زمانی که مایع به ترپ می رسد به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه ی بالا می شود و سپس از اوریفیس خروجی تخلیه می گردد. زمانی که بخار به این تله بخار برسد، با توجه به اینکه سرعت بخار بسیار بیشتر از مایع است در زیر دیسک یک فشار استاتیکی کمتر از فشار بالای آن ایجاد شده و دیسک به نشیمنگاه می چسبد و در نتیجه اوریفیس های ورودی و خروجی را می بندد. پس از مدتی که بخار بالای دیسک در اثر انتقال حرارت کندانس شد و فشار بالای و پایین آن یکی شد دوباره لحظه ای بالا آمده و در اثر عبور مجدد بخار از زیر آن بار دیگر پایین می آید. بدین ترتیب این نوع از تله بخار دارای یک عملکرد نوسانی می باشد و مشخصه ی آن صدای "تپ تپ" نوسانی خروج بخار و کندانس است.

3) ترموستاتیک:

در­تله بخار های ترموستاتیک باز و بسته شدن اوریفیس توسط یک شیر ترموستاتیک کنترل می­ شود. شیر­های ترموستاتیک زمانی که سیال با دمای پایین (هوای اولیه ­ی سیستم، کندانس) به آنها می ­رسد منقبض می ­شوند و اوریفیس باز می ­شود و وقتی سیال دما بالا (بخار، آب اشباع) آنها را غرق کند منبسط شده و اوریفیس را می بندند. بدین ترتیب اجازه ­ی عبور هوا و کندانس داده شده و از خروج بخار جلوگیری می ­شود.