کندانسور-Condenser

بازدید : 3700   |      

کندانسورها نوعی مبدل حرارتی هستند که در آنها حرارت به یک سیال دیگر مانند هوا یا آب منتقل می گردد. چگالنده یا کُندانسور به عنوان خنک کننده سیال در فرآیند های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین از چگالنده یا کُندانسور برای تبیدل بخار به مایع استفاده می شود. میتوان گفت چگالنده یا کُندانسور در صنایع مختلفی کاربرد دارد. از چگالنده یا کُندانسور به عنوان خنک کننده سیال در فرآیند تولید بخار در نیروگاه ها و یا به عنوان مبرد صنعتی در صنایع پالایشگاهی یا پتروشیمی استفاده می شود .
ما به شما پیشنهاد می کنیم با مطالعه "قسمت توضیحات بیشتر" در مورد کندانسور یا چگالنده اطلاعت کامل تری کسب کنید.

کندانسور

کندانسورها نوعی مبدل حرارتی(مبدل حرارتی را بیشتر بشناسید) هستند که در آنها حرارت به یک سیال دیگر مانند هوا یا آب منتقل می گردد. از چگالنده یا کُندانسور به عنوان خنک کننده سیال در فرآیند تولید بخار در نیروگاه ها و یا به عنوان مبرد صنعتی در صنایع پالایشگاهی یا پتروشیمی استفاده می شود .درشرکت  کاراجت دو نوع کندانسور سطحی و تماس مستقیم ساخته و عرضه می گردد:

کندانسور های سطحی ( Surface  Condenser)

ساختار این کندانسور ها تا حدودی مشابه کندانسورهای پوسته لوله  (Shell & Tube)   می باشند و برای تقطیر بخار آب مورد استفاده قرار می گیرند.سیال گرم ،بخار آب بهمراه هوا و گاز های غیر قابل کندانس بوده و سیال سرد معمولا آب می باشد.فشار درون این کندانسور ها معمولا کمتر از فشار اتمسفر بوده که این خلاء در اکثر موارد توسط اجکتور های بخار(در مورد اجکتور بخار بیشتر بدانید) و در بعضی موارد پمپ های وکیوم تامین می گردد .این کندانسور کاربرد های فراوانی در صنایع بخصوص نیروگاه ها جهت تقطیر بخار خروجی از توربین دارند .

کندانسور های سطحی از محاسبه و طراحی خاصی از لحاظ ترمودینامیک و مکانیکی برخوردار می باشند . وجود گاز های غیر قابل کندانس تاثیر قابل ملاحضه ای در کاهش ضریب انتقال حرارت کندانسور و عملکرد آن داشته و برای کاهش اثر این گازها معمولا درون کندانسور ها بایستی به نحوی طراحی شود تا ضمن محبوس نمودن گاز ها ، تخلیه آنها از درون کندانسور نیز به طور کامل انجام پذیرد. ضمن آنکه  خلاء درون کندانسور نیز تاثیر قابل توجهی در راندمان آن دارد.

کندانسورهای تماس مستقیم  (Direct Conect Condenser)

با توجه به موارد فوق و جهت طراحی بهینه و افزایش راندمان ،  این شرکت نرم افزاری را جهت محاسبه وطراحی کندانسور های سطحی تهیه نموده است .این نرم افزار قابلیت لینک شدن با نرم افزار محاسبه اجکتور بخار را  دارا بوده و همزمان با طراحی کندانسور و طراحی سیستم خلاء را نیزانجام می دهد.  شرکت کارا تهویه با بر خورداری از تجارب ارزنده در خصوص سیستم های خلا ء و مبدلهای حرارتی همچنین نرم افزار های فوق ، محاسبه ، طراحی ، و ساخت انواع کندانسور های سطحی را بر اساس استاندارهای  HEI  و TEMA  انجام می دهد .

كندانسور هاي تماس مستقيم مانند كندانسور هاي سطحي براي تقطير بخار آب مورد استفاده قرار مي گيرند با ابن تفاوت كه تقطير بخار در آنها در اثر تماس مستقيم بخار با آب خنك كن انجام مي گیرد.در اين كندانسور ها بخار تقطير شده با آب خنك كن تركيب شده و از كندانسور خارج مي گردد. محدويت هاي اين كندانسور ها تركيب بخار تقطير شده با آب خنك كن بوده و در مواردي كه بخار داراي خواص شيميايي بوده باشد و يا برگشت آب حاصل از تقطير ضروري باشد استفاده از اين كندانسور امكام پذير نمي باشد .

مزایای استفاده ار کندانسور تماس مستقیم:

نياز بسيار جزيي به تعمير و نگهداري

عدم مشكل در كيفيت آب خنك كن

نسبت به كندانسور هاي پوسته- لوله از راندمان بيشتری برخوردار می یاشند.

هزينه اوليه مناسب

کندانسور

کد های استاندارد به کار گیری شده 

HEI
TEMA

کاربردها

فرآیند CPR در صنعت نساجی
وکیوم پکیج های چند مرحله ای

مزایا

امکان تولید با مواد غیر فلزی
امکان نصب به صورت افقی و عمودی
تراکم (کندانس شدن) داخل و خارج لوله ها
عدم آلوده کردن آب خنک کننده
عدم وجود تماس مستقیم بین مایع خنک کننده و کندانس شده

موارد مورد نیاز  نصب 

با توجه به وجود خلاء در این کندانسور ها معمولا ارتفاع نصب آنها بیش از 11 متر می باشد تا امکان خروج آب به صورت طبیعی ایجاد شود. به این روش نصب ،نصب بارومتریک گفته می شود .از طرفی در مواردی که برای نصب در ارتفاع محدودیت وجود داشته باشد ، خروج آب خنک کن از کندانسور به وسیله پمپ انجام می گردد.