دی سوپر هیتر-desuper heater

بازدید : 6205   |      

دی سوپر هیتر
بخار سوپرهیت، بخار آب فشرده‌ای است که در دمای بالاتر از دمای اشباع است. دمای اشباع، دمایی است که در فشار ثابت ماده فرآیند تغییر فاز می‌دهد. بخار سوپرهیت دارای مزیت‌های مهم در کاربردهای ویژه است. مثلا برای استفاده در توربین‌های واحدهای نیروگاه تولید برق. اما برای کاربرد موثر در موارد گرمایشی، باید دی‌سوپرهیت نمودن بخار انجام شود.
پیشنهاد می‌کنیم در مورد دی‌سوپرهیتر (desuperheater) توضیحات بیشتر را مطالعه نمایید.

دی‌سوپر‌هیتر‌(de superheaters)

چرا دی‌سوپر‌هیتر اهمیت دارد؟ 

همان‌گونه که می‌دانید بخار سوپر هیت شده در موارد بسیاری مورد مصرف می‌باشد‌. به عنوان مثال‌:

-زمان سیکل را برای انتقال حرارت افزایش می‌دهد‌. 

-نرخ پائین‌تر انتقال حرارت

-ایجاد گرادیان دمایی در سطوح انتقال حرارت و تاثیر بر روی کیفیت محصول

-نیاز به انتقال حرارت بیشتر و افزایش هزینه نصب و طراحی 

اما بخار سوپر هیت شده همیشه موثر نیست و در مواقعی(معمولا فرآیند های گرمایشی‌) ما باید در طی یک فرآیند، این بخار را دی‌سوپر‌هیت کنیم، اما در چه مواقعی‌؟

 

برای مشاهده کاتالوگ‌های این محصول کلیک کنید.

 Desuperheater-Karajet.com

کاربردهای دی‌سوپر‌هیتر

دی‌سوپرهیتر در صنایع برای سیستم‌های بازیابی گرمای بویلر، برای انتقال حرارت بهینه در کندانسور(‌در مورد کندانسور بیشتر بدانید‌) سطحی و برای کاربردهای تصفیه و سایر فرایندهایی که تشکیل بخار موردنیاز است، کاربرد دارد.

همچنین مکانی که، شرایط فرایندی به کنترل دمای بیش از حد نیاز دارد، بکار برده می‌شود. هیچ عضو متحرکی ندارد. اما دی‌سوپرهیتر در چه مواردی کابرد دارد؟ 

  • در صنایع فرآوری، معمولا بخار سوپرهیت خروجی بویلرها دارای دمای متغیر است که به کمک یک دی‌سوپرهیتر بعد از بویلر می‌توان دمای بخار را تثبیت کرد.
  • در سیستم بای‌پس توربین نیروگاه‌ها قابل استفاده است.
  • در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیز نیروگاه‌ها، قبل از کندانسورهای صفحه‌ای قرار می‌گیرد تا بازدهی را افزایش داده و مانع وارد شدن تنش در اثر انبساط گرمایی شود.
  • در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای افزایش راندمان مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای استفاده می‌شود.
  • در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاه‌ها و صنایع غذایی برای کنترل دمای بخار سوپرهیت خروجی بویلر وقتی که بویلر به صورت تمام‌بار کار نمی‌کند.
  • در صنایع کاغذ برای کنترل دمای درام خشک کن
  • در صنایع داروسازی برای برای هیترهای فراوری
  • در صنایع نساجی برای مرطوب‌سازی بوسیله بخار

برای مشاهده کاتالوگ‌های این محصول کلیک کنید.

انواع مختلف دی‌سوپر‌هیتر: 

1. نوع اسپری کننده‌(Spray type)

سیال خنک کننده به صورت اسپری به درون بخار سوپرهیت پاشیده می‌‌شود.  

 

 

2.  Venturi Type

یک نازل ونتوری اضافه شده است که پاشش سیال خنک کننده به درون آن انجام می‌شود و باعث اتمیزه شدن سیال می‌شود. برای نسبت جریان‌های بالاتر(عمودی تا 1 به 10 و افقی تا 1 به 5 ) استفاده می‌شود.

ونتوری دی‌سوپرهیترها به صورت عمودی یا افقی قابل استفاده هستند.

 

  عملکرد دی‌سوپر‌هیتر چگونه است؟

 در دی‌سوپرهیتر نوع‌(spray type)، سیال خنک کننده به صورت یک لوله جداگانه در داخل تجهیز قرار می‌گیرد و در راستای یک خط مستقیم سیال خنک کننده را به صورت اسپری با بخار سوپر‌هیت تماس می‌دهد‌. به شکل زیر نگاه کنید‌: 

برای مشاهده کاتالوگ‌های این محصول کلیک کنید.

این مدل از دی‌سوپر‌هیتر را‌(Single spray type) می‌نامیم و همانطور که در شکل دیده می‌شود تنها یک نازل برای اسپری کردن سیال خنک کننده به داخل تجهیز وجود دارد‌. 

اما اگر به شکل دیگر نگاه کنید‌. سیال خنک کننده تنها از یک نقطه و از خارج تجهیز به صورت محوری اسپری می‌شود و با بخار سوپرهیت در تماس است‌. لازم به ذکر است که دبی سیال خنک کننده توسط یک شیر کنترل، قابل تنظیم می‌باشد. مشخص است که در این تجهیز هیچ گونه نازلی برای اسپری کردن سیال استفاده نمی‌شود‌. به این نوع از دی‌سوپر‌هیتر، دی‌سوپر‌هیتر(single point radial injection desuperheater )می‌گوییم . 

برای مشاهده کاتالوگ‌های این محصول کلیک کنید.