دی سوپر هیتر-desuper heater

بازدید : 5139   |      

دی سوپر هیتر
بخار سوپرهیت، بخار آب فشرده ای است که در دمای بالاتر از دمای اشباع است. دمای اشباع، دمایی است که در فشار ثابت ماده فرآیند تغییر فاز می دهد. بخار سوپرهیت دارای مزیت های مهم در کاربردهای ویژه است. مثلا برای استفاده در توربین های واحدهای نیروگاه تولید برق. اما برای کاربرد موثر در موارد گرمایشی, باید دی سوپرهیت نمودن بخار انجام شود.
پیشنهاد می کنیم در مورد دی سوپرهیتر (desuperheater) توضیحات بیشتر را مطالعه نمایید.

دی سوپر هیتر (de superheaters)

چرا دی سوپر هیتر اهمیت دارد؟ 

همان گونه که می دانید بخار سوپر هیت شده در موارد بسیاری مورد مصرف می باشد . به عنوان مثال :

-زمان سیکل را برای انتقال حرارت افزایش می دهد . 

-نرخ پائین تر انتقال حرارت

-ایجاد گرادیان دمائی در سطوح انتقال حرارت و تاثیر بر روی کیفیت محصول

-نیاز به انتقال حرارت بیشتر و افزایش هزینه نصب و طراحی 

اما بخار سوپر هیت شده همیشه موثر نیست و در مواقعی (معمولا فرآیند های گرمایشی )ما باید در طی یک فرآیند این بخار را دی سوپر هیت کنیم، اما در چه مواقعی ؟ 

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی کامل با این تجهیز ، کاتالوگ دی سوپر هیتر شرکت کاراجت را در لینک زیر مطالعه کنید 

کاتالوگ دی سوپر هیتر شرکت کاراجت

 Desuperheater-Karajet.com

کاربردهای دی سوپر هیتر: 

دی سوپرهیتردر صنایع برای سیستم های بازیابی گرمای بویلر، برای انتقال حرارت بهینه در کندانسور( در مورد کندانسور بیشتر بدانید ) سطحی و برای کاربردهای تصفیه و سایر فرایندهایی که تشکیل بخار موردنیاز است،کاربرد دارد.

همچنین مکانی  که ، شرایط فرایندی به کنترل دمای بیش از حد نیاز دارد، بکار برده می شود. هیچ عضو متحرکی ندارند. اما دی سوپرهیتر در چه مواردی کابرد دارد. 

  • در صنایع فرآوری، معمولا بخار سوپرهیت خروجی بویلرها دارای دمای متغیر است که به کمک یک دیسوپرهیتر بعد از بویلر می توان دمای بخار را تثبیت کرد.
  • در سیستم بایپس توربین نیروگاه ها قابل استفاده است.
  • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیز نیروگاه ها، قبل از کندانسورهای صفحه ای قرار می گیرد تا بازدهی را افزایش داده و مانع وارد شدن تنش در اثر انبساط گرمایی شود.
  • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی برای افزایش راندمان مبدل های حرارتی صفحه ای استفاده می شود.
  • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها و صنایع غذایی برای کنترل دمای بخار سوپرهیت خروجی بویلر وقتی که بویلر به صورت تمام-بار کار نمی کند.
  • در صنایع کاغذ برای کنترل دمای درام خشک کن
  • در صنایع داروسازی برای برای هیترهای فراوری
  • در صنایع نساجی برای مرطوب سازی به وسیله بخار

انواع مختلف دی سوپر هیتر: 

1. نوع اسپری کننده (Spray type)

سیال خنک کننده به صورت اسپری به درون بخار سوپرهیت پاشیده می شود.  

 

 

2.  Venturi Type

یک نازل ونتوری اضافه شده است که پاشش سیال خنک کننده به درون آن انجام می شود و باعث اتمیزه شدن سیال می شود. برای نسبت جریان های بالاتر )عمودی تا 1 به 10 و افقی تا 1 به 5 ( استفاده می شود.

ونتوری دیسوپرهیترها به صورت عمودی یا افقی قابل استفاده هستند.

 

  عملکرد دی سوپر هیتر چگونه است؟

 در دی سوپرهیتر نوع  (spray type)، سیال خنک کننده به صورت یک لوله جداگانه در داخل تجهیز قرار میگرد و در راستای یک خط مستقیم سیال خنک کننده را به صورت اسپری با بخار سوپر هیت تماس می دهد . به شکل زیر نگاه کنید : 

این مدل از دی سوپر هیتر را (Single spray type) می نامیم و همانطور که در شکل دیده می شود تنها یک نازل برای اسپری کردن سیال خنک کننده به داخل تجهیز وجود دارد . 

اما اگر به شکل دیگر نگاه کنید . سیال خنک کننده تنها از یک نقطه و از خارج تجهیز به صورت محوری اسپری می شود و با بخار سوپرهیت در تماس است . لازم به ذکر است که دبی سیال خنک کننده  توسط یک شیر کنترل ، قابل تنظیم می باشد. مشخص است که در این تجهیز هیچ گونه نازلی برای اسپری کردن سیال استفاده نمی شود .به این نوع از دی سوپر هیتر، دی سوپر هیتر(single point radial injection desuperheater )می گوییم .