ونت سایلنسر

بازدید : 5295   |      

صوت جزو صورت‌هاي انرژي مكانيكي می‌باشد. مشخصه‌هاي اصلي صوت، اول شدت يا قدرت آن مي‌باشد كه با واحد دسي بل (db) اندازه‌گيري و نمايش داده مي‌شود و ديگر فركانس يا طول موج صوت مي‌باشد و به مفهوم تعداد نوسان يك موج صوت در هر ثانيه بوده و واحد اندازه‌گيري آن هرتز (Hz) مي‌باشد.
گوش انسان قادر به شنيدن امواج صوت در محدوده 20 (Hz) تا Hz) 20000) بوده ضمن آنكه توانايي انسان برای تحمل شدت صوت نيز محدود بوده و شدت بيشتر از 70 db براي شنوايي انسان مضر مي‌باشد. به همين علت مواردي که شدت صوت توليدي بيش از محدوده مجاز باشد، (مانند بخار خروجي شير اطمينان يك ديگ بخار که شدتي حدود db 155 دارد)، بايستي ميزان آن را تا حد مجاز کاهش داد.
سايلنسر تجهيزی است که، انرژي صوت در آنها مستهلک مي‌شود و قدرت آن تا ميزان لازم، كاهش مي‌يابد و بر حسب كاربرد، انواع مختلفي دارد.

 ونت سایلنسرهای کاراجت

ونت سایلنسر چیست؟

در این نوع سایلنسر، گاز یا بخار خروجی مستقیما وارد اتمسفر می‌شود. این نوع سایلنسر، برای کاهش میزان صوت از مواد جاذب و دیفیوزر استفاده می‌کند و در تجهیزاتی مانند بویلرها، اجکتورهای استارت آپ و کمپرسورها کاربرد دارند. 

karajet.com- Vent Silences

طراحی و عملکرد ونت سایلنسر

 در زمان انجام فرآيند انبساط (مثلا عبور جريان گاز از يك شير فشار شكن) بخشی از انرژی مكانيكی جريان به انرژی صوت تبديل می‌شود. صوت ايجاد شده معمولا دارای شدت بالا و فركانس پايين می‌باشد و بايستی جهت ورود به محيط شدت آن تا ميزان مجاز، كاهش يابد اما راندمان مواد جاذب در جذب صوت، تابع فركانس بوده و معمولا در فركانس‌های بين 1000 تا 8000 هرتز از قابليت جذب صوت برخوردار می‌باشند، بنابراين برای جذب صوت، ابتدا بايستی فركانس آن تغيير نموده تا در محدوده مورد نظر قرار گيرد و سپس شدت آن توسط مواد جاذب گرفته و كم گردد.

با توجه به موارد فوق جريان گاز پس از ورود به سايلنسر ابتدا از ديفيوزر عبور می‌نمايد. وظيفه ديفيوزر افزايش فركانس، جهت ايجاد قابليت جذب و كاهش فشار جريان جهت جلوگيری از آسيب ديدن قسمت‌های داخلی سايلنسر می‌باشد. جريان خروجی از ديفيوزر وارد محفظه اطراف و سپس، لايه‌های جاذب صوت شده تا در خروجی به شدت صوت مطلوب دست يابد؛ ضمن آنكه در اين مسير بايستی افت فشار مقدار مشخصی باشد.

پارامتر‌هاي لازم جهت طراحي سايلنسر عبارتند:

  • دبي جريان
  • فشار در ورود به سايلنسر
  • دما در ورود به سايلنسر
  • سايز فلنچ ورودی
  • دانسيته گاز
  • جرم مولكولی گاز

 

___________________________________________________________________________________________________________

کاتالوگ اجکتورهای شرکت کاراجت را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

سایلنسر

همچنین شما می‌توانید با تکمیل فرم ثبت سفارش سایلنسر شرکت کاراجت و ارسال آن به ایمیل  commercial@karajet.com جهت ثبت سفارش انواع اجکتور اقدام نمایید.