سایلنسر خطی

بازدید : 179   |      

صوت يكي ازصورت هاي انرژي مكانيكي می باشد.مشخصه هاي اصلي صوت، اول شدت يا قدرت آن مي باشد كه با واحد دسي بل (db) اندازه گيري و نمايش داده مي شود و ديگر فركانس يا طول موج صوت مي باشد كه، به مفهوم تعداد نوسان يك موج صوت در هر ثانيه بوده و واحد اندازه گيري آن هرتز( Hz ) مي باشد. گوش انسان قادر به شنيدن امواج صوت در محدوده ۲۰ Hz تا Hz ۲۰۰۰۰ بوده ضمن آنكه توانايي انسان در تحمل شدت صوت نيز محدود بوده و شدت بيشتر از ۷۰ db براي شنوايي انسان مضر مي باشد. به همين علت در مواردي که شدت صوت توليدي بيش از محدوده مجاز مي باشد، مانند بخار خروجي از شير اطمينان يك ديگ بخار که شدتي حدود db 155 دارد ، بايستي ميزان آن را تا حد مجاز کاهش داد .

 

 سایلنسر

 

 

انواع سایلنسر:
براساس منبع صوت، فشار بخار، دما و سرعت جریان نوع خاصی از سایلنسر می بایست مورد استفاده قرار گیرد. این تجهیزات ممکن است در هر یک از سه حالت زیر عمل کنند: سر و صدا را در منبع تولید خفه کنند، سر و صدایی را که قبلا تولید شده است را کاهش دهند، و یا ممکن است سر و صدا را انتقال و از مناطق حساس دور کنند. سایلنسرهای کاراجت دارای مکانیسم absorptive-diffusive برای کاهش میزان صوت است که در هر دو کاربرد خطی و ونت قابل استفاده می باشند.

- سایلنسر ونت

در این نوع از سایلنسرها هم از مواد جاذب صوت و هم از دیفیوزر برای کاهش میزان صوت استفاده می شود و در تجهیزات کمکی مانند بویلرها، اجکتورهای استارت آپ و کمپرسورها نصب می گردند.

سایلنسر ونت

سایلنسر خطی

این سایلنسرها در قسمت خروجی تجهیزات مولد نویز مانند اجکتورها نصب می گردند.

سایلنسرهای خطی