تله بخار ترمودینامیکی

بازدید : 2216   |      

تله بخار ترمودینامیکی چیست؟
در این نوع از تله بخارها تنها یک قطعه‌ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اریفیس‌های ورودی (در مرکز) و خروجی (در راست) قرار می‌گیرد. زمانی که مایع به ترپ می‌رسد، به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه‌ی بالا می‌شود و سپس از اریفیس خروجی تخلیه می‌گردد.
توصیه می‌کنیم با مطالعه‌ی قسمت توضیحات، اطلاعات بیشتری در مورد تله بخار ترمودینامیکی کسب کنید.

تله بخار ترمودینامیکی را بیشتر بشناسیم: 

در این نوع از تله بخارها تنها یک قطعه‌ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اریفیس‌های ورودی (درمرکز) و خروجی (در راست) قرار می‌گیرد. زمانی که مایع به ترپ می‌رسد به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه‌ی بالا می‌شود و سپس از اریفیس خروجی تخلیه می‌گردد. زمانی که بخار به این تله بخار برسد، با توجه به اینکه سرعت بخار بسیار بیشتر از مایع است در زیر دیسک یک فشار استاتیکی کمتر از فشار بالای آن ایجاد شده و دیسک به نشیمنگاه می‌چسبد و در نتیجه اریفیس‌های ورودی و خروجی را می‌بندد. پس از مدتی که بخار بالای دیسک در اثر انتقال حرارت کندانس شد و فشار بالای و پایین آن یکی شد دوباره لحظه‌ای بالا آمده و در اثر عبور مجدد بخار از زیر آن، بار دیگر پایین می‌آید. بدین ترتیب این نوع از تله بخار دارای یک عملکرد نوسانی می‌باشد و مشخصه‌ی آن صدای "تپ تپ" نوسانی خروج بخار و کندانس است.

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.

نمونه‌ای از تله بخار ترمودینامیکی شرکت کارا صنعت تدبیر پایا را مشاهده می‌کنید. 

 

انواع تله بخار- تله بخار ترمودینامیکی-شرکت کارا صنعت تدبیر پایا

 

عملکرد تله بخار ترمودینامیکی چگونه است؟ 

برای اینکه بدانیم عملکرد تله بخار ترمودینامیکی چگونه است باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که تله بخار ترمودینامیکی از یک بدنه اصلی، درپوش و دیسک تشکیل شده است. همچنین برای جلوگیری از ورود ذرات ریز می‌توان از یک صافی در تله بخار استفاده کرد. در تله بخار ترمودینامیکی یک دهانه ورودی وجود دارد که جریان پس از ورود به سمت صافی حرکت کرده و به وسیله یک راه عبوری به سطح seat  متصل می‌گردد. حفره‌های خروجی نیز در اطراف ورودی‌ها و در یک دایره با قطر بیشتر قرار داشته و به راه خروجی متصل می‌باشد. عمل کنترل جریان توسط یک درپوش در بالای سطح seat صورت می‌گیرد.

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.

 به طور کلی عملکرد تله بخار ترمودینامیکی یا همان تله بخار دیسکی بر اساس اختلاف فشار دهانه ورودی و دهانه خروجی است. در تله بخارهای ترمودینامیکی حداقل 20 درصد کاهش فشار در خط خروجی نسبت به خط ورودی وجود دارد و عملکرد تله بخار ترمودینامکی نیز بر همین اساس طراحی می‌شود. اما استفاده از تله بخار‌های ترمودینامیکی چه فایده‌ای دارد؟ چرا از تله بخار ترمودینامیکی استفاده کنیم؟ 

مزایای تله بخار ترمودینامیکی: 

تله بخار ترمودینامیکی به دلیل طراحی متفاوت در گستره وسیع‌تری از سیستم‌های بخار و عملکرد تله‌های بخار کاربرد دارد. در واقع : 

-تله بخار ترمودینامیکی در خطوط بخار با دما و فشار بالا قابل استفاده است. این تنها نوع تله بخار با چنین کاربردی می‌باشد.

-به علت اینکه آب مقطر باقی‌مانده ناچیز است، لذا در برابر یخ زدگی مقاوم بوده و تله بخار ترمودینامیکی در مکان‌های باز و بسته کاربرد دارد. 

-ساختار کوچک تله بخار ترمودینامکی باعث می‌شود در مناطق عملیاتی کوچک به خوبی و به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. 

-در برابر ضربه قوچ یا همان شوک هیدرولیکی مقاومت بسیار خوبی دارد. 

-تله بخار ترمودینامیکی فقط یک عضو محرک دارد که آن هم دیسک بوده و در صورت فرسایش به راحتی قابل تعویض است.  

اما در چه مواقعی استفاده از تله بخار ترمودینامکی به صرفه نیست؟ 

معایب تله بخار ترمودینامیکی

-تله بخار ترمودینامیکی در شروع کار نمی‌تواند میزان هوای زیادی را خارج کند. 

-به علت سیکل سریع آن صدای زیادی دارد و نمی‌توان از آن در مکان‌های آرام استفاده کرد .

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.

 

انواع تله بخار - تله بخار ترمودینامیکی

تله بخارهای ترمودینامیکی کاراجت 

در شرکت دانش بنیان کارا صنعت تدبیر پایا، طراحی و ساخت تله بخارهای ترمودینامیکی با استفاده از استاندارد‌های بین المللی انجام می‌شود. گوناگونی محصولات کاراجت برای تله بخارهای ترمودینامیکی به مشتری این امکان را می‌دهد تا با توجه به محدوده درخواستی سیستم بخار خود، بتواند بیشترین بازدهی را در انواع مختلف تله بخار ترمودینامیکی کسب کند. 

 جدول ذیل نشان دهنده انواع تله بخارهای ترمودینامیکی کاراجت با توجه به شرایط عملیاتی است: 

انواع تله بخار ترمودینامیکی

در جدول ذیل شما می‌توانید انواع تله بخار ترمودینامیکی را براساس نوع و سایز اتصال مشاهده کنید. همچنین کاراجت قادر به طراحی و تولید تله بخار ترمودینامیکی در سایز اتصال سفارشی هم می‌باشد.

انواع تله بخار ترمودینامیکی-شرکت کاراجت

برای مشاهده کاتالوگ‌های تله بخار کلیک کنید.