تله بخار ترمودینامیکی

بازدید : 1473   |      

تله بخار ترمودینامیکی چیست؟
در این نوع از تله بخارها تنها یک قطعه ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اوریفیس های ورودی (در مرکز) و خروجی (در راست) قرار می گیرد. زمانی که مایع به ترپ می رسد به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه ی بالا می شود و سپس از اوریفیس خروجی تخلیه می گردد.
توصیه می کنیم با مطالعه ی قسمت توضیحات بیشتر، اطلاعات مناسب تری در مورد تله بخار ترمودینامیکی کسب کنید.

تله بخار ترمو دینامیکی را بیشتر بشناسیم: 

در این نوع از تله بخارها تنها یک قطعه ی متحرک وجود دارد. این قطعه یک دیسک کوچک است که بر روی اوریفیس های ورودی (درمرکز) و خروجی (در راست) قرار می گیرد. زمانی که مایع به ترپ می رسد به آسانی دیسک را بلند کرده و وارد محفظه ی بالا می شود و سپس از اوریفیس خروجی تخلیه می گردد. زمانی که بخار به این تله بخار برسد، با توجه به اینکه سرعت بخار بسیار بیشتر از مایع است در زیر دیسک یک فشار استاتیکی کمتر از فشار بالای آن ایجاد شده و دیسک به نشیمنگاه می چسبد و در نتیجه اوریفیس های ورودی و خروجی را می بندد. پس از مدتی که بخار بالای دیسک در اثر انتقال حرارت کندانس شد و فشار بالای و پایین آن یکی شد دوباره لحظه ای بالا آمده و در اثر عبور مجدد بخار از زیر آن بار دیگر پایین می آید. بدین ترتیب این نوع از تله بخار دارای یک عملکرد نوسانی می باشد و مشخصه ی آن صدای "تپ تپ" نوسانی خروج بخار و کندانس است.

نمونه ایی از تله  بخار ترمودینامیکی شرکت کارا صنعت تدبیر پایا را مشاهده می کنید . 

 

انواع تله بخار- تله بخار ترمودینامیکی-شرکت کارا صنعت تدبیر پایا

 

عملکرد تله بخار ترمو دینامیکی چگونه است ؟ 

برای اینکه بدانیم عملکرد تله بخار ترمودینامیکی چگونه است باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که تله بخار ترمودینامیکی از یک بدنه اصلی،درپوش و دیسک تشکیل شده است . همچنین برای جلویگیری از ورود ذرات ریز می توان از یک صافی در تله بخار استفاده کرد. در تله بخار ترمودینامیکی یک دهانه ورودی وجود دارد که جریان پس از ورود به سمت صافی حرکت کرده و به وسیله یک راه عبوری به سطح seat  متصل میگردد. حفره های خروجی نیز در اطراف ورودی ها و در یک دایره با قطر بیشتر قرار داشته و به راه خروجی متصل می باشد. عمل کنترل جریان توسط یک در پوش در بالای سطح seat صورت می گیرد . 

به طور کلی عملکرد تله بخار ترمودینامیکی یا همان تله بخار دیسکی بر اساس اختلاف فشار دهانه ورودی و دهانه خروجی است. در تله بخار های ترمودینامیکی حداقل 20 درصد کاهش فشار در خط خروجی نسبت به خط ورودی وجود دارد.و عملکرد تله بخار ترمودینامکی نیز بر همین اساس طراحی می شود.اما استفاده از تله بخار های ترمودینامیکی چه فایده ایی دارد؟ چرا از تله بخار ترمودینامیکی استفاده کنیم؟ 

مزایای تله بخار ترمودینامیکی : 

تله بخار ترمودینامیکی به دلیل طراحی متفاوت در گستره وسیع تری از سیستم های بخار و عملکرد تله های بخار کاربرد دارد. در واقع : 

-تله بخار ترمودینامیکی در خطوط بخار با دما و فشار بالا قابل استفاده است . این تنها نوع تله بخار با چنین کاربردی می باشد.

-به علت اینکه آب مقطر باقی مانده ناچیز است ، لذا در برابر یخ زدگی مقاوم بوده و تله بخار ترمودینامیکی  در مکان های باز و بسته کاربرد دارد. 

-ساختار کوچک تله بخار ترمودینامکی باعث می شود در مناطق عملیاتی کوچک به خوبی و به راحتی مورد استفاده قرار گیرد . 

-در برابر ضربه قوچ یا همان شوک هیدرولیکی مقاومت بسیار خوبی دارد. 

-تله بخار ترمودینامیکی فقط یک عضو محرک دارد که آن هم دیسک بوده و در صورت فرسایش به راحتی قابل تعویض است.  

اما در چه مواقعی استفاده از تله بخار ترمودینامکی به صرفه نیست؟ 

معایب تله بخار ترمودینامیکی : 

-تله بخار ترمودینامیکی در شروع کار نمی تواند میزان هوای زیادی را خارج کند. 

-به علت سیکل سریع آن صدای زیادی دارد و نمی توان از آن در جاهای آرام استفاده کرد .

 

انواع تله بخار - تله بخار ترمودینامیکی

تله بخارهای ترمودینامیکی کاراجت 

در شرکت دانش بنیان کارا صنعت تدبیر پایا، طراحی و ساخت تله بخار های ترمودینامیکی با استفاده از استاندارد های بین المللی انجام می شود. گوناگونی محصولات کاراجت برای تله بخار های ترمودینامیکی به مشتری این امکان را می دهد تا با توجه به محدوده درخواستی سیستم بخار خود، بتواند بیشترین بازدهی را در انواع مختلف تله بخار ترمودینامیکی کسب کند. 

 جدول ذیل نشان دهنده انواع تله بخارهای ترمودینامیکی کاراجت با توجه به شرایط عملیاتی است: 

انواع تله بخار ترمودینامیکی

در جدول ذیل شما می توانید انواع تله بخار ترمودینامیکی را بر اساس نوع و سایز اتصال مشاهده کنید. همچنین کاراجت قادر به طراحی و تولید تله بخار ترمودینامیکی در سایز اتصال سفارشی هم می باشد.

انواع تله بخار ترمودینامیکی-شرکت کاراجت

شما می توانید با دانلود نمونه ایی از تله بخار ترمودینامیکی کاراجت در لینک ذیل به طور کامل با این مدل تله بخار آشنا شوید و اطلاعات مورد نیاز را در مورد این تجهیز کاربردی کسب کنید: 

دانلود کاتالوگ انواع تله بخار ترمودینامیکی کاراجت